Siirry sisältöön

Venekuume.com

  • Veneet
    • Yamarin 2023
    • Yamarin Cross 2023
    • Buster 2023
    • Suvi 2023
    • Palta 2023
    • Rönnqvist Pro 2023
  • Moottorit
    • Yamaha perämoottorit 2023
    • Minn Kota moottorit
  • Vesijetit
    • 2023 Sea-Doo vesijettimallisto
    • 2022 Sea-Doo vesijettimallisto
  • Vaihdokit
  • Rahoitus
  • Huolto
  • Yhteystiedot
  • Verkkokauppa
  • Muut laitteet
    • Kelkkakuume
    • Mönkijäkuume

Freja Marine esitteli uuden lippulaivansa TG-7.9 KingCruiserin

05.09.2019

Perheyritys rakentaa laivoja ja veneitä Porvoossa jo viidennessä sukupolvessa. Tage Gustafsonin ja hänen seuraajiensa aikana valmistus alkoi 70-luvulla ensin sarjavalmisteisista kilpaveneistä, mutta on sittemmin keskittynyt perheveneisiin. Tähän sarjaan ja yhteys- ja matkaveneeksi on piirretty myös TG-7.9, jonka päämarkkinat ovat Suomessa sekä Norjassa ja Ruotsissa.

Keskihytillisen veneen sarjatuotanto alkaa loppuvuonna ja uutuus korvaa jo pari vuotta sitten mallistosta poistuneen TG-7200:n.

”Meillä on viime vuodet ollut tuotannossa kolme mallia kerrallaan ja niin on toistaiseksi jatkossakin. Siksi myös TG-Alfan tuotanto päättyy. Suurimman mallin lisäksi jäljelle jäävät TG-5.9X ja TG-6.9X”, kertoo Freja Marinen toimitusjohtaja Jan Gustafson.

Freja Marinen veneiden rungot ja muut lasikuitutyöt tekee alihankintana Pietarsaaressa toimiva Båtbyggeri Enqvist. Sisustus ja kokoonpano tapahtuu Porvoon Ölstensissä ja tuotekehitys on Pellingissä.

Porvoossa yritys työllistää kahdeksan henkilöä ja Pohjanmaalla kuusi. Jan Gustafson arvioi, että nykyinen väkimäärä ja tuotantotilat riittävät vuosittain noin 20-25:n TG-7.9 KingCruiserin valmistukseen, mikäli sen ohessa tehdään muitakin malleja ja näin on tarkoitus.

”Liikevaihtomme on ollut pari vuotta reilut kaksi miljoonaa euroa ja tämä uutuus voi tuoda siihen puolisen miljoonaa lisää, kunhan tuotanto pääsee ensi vuonna kunnolla vauhtiin”, hän kertoo.

TG-7.9 KingCruiser

Mitat: Pituus 7,8 m, leveys 2,6 m, syväys 0,45 m, paino 1 400 kg, tehosuositus 150–200 hv.

Matkavauhti 22–27 solmua, huippunopeus noin 40 solmua ja kulutus matkavauhdissa 1,2 litraa merimaililla.

Veneen tavoitehinta on noin 55 000 euroa ja 200-hevosvoimaisen moottorin kera noin 75 000 euroa.

  • Kelkkakuume.com
  • Mönkijäkuume.com
  • Venekuume.com
  • Konekuume.com
  • Yhteystiedot ja paikkakunnat
  • Avoin työhakemus
  • Tietosuojaseloste
  • Tietoa evästeistä